6.4 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůDnesŘecko žádá EU o pomoc při řešení nedostatku léků

Řecko žádá EU o pomoc při řešení nedostatku léků

Řecko požádalo Evropskou komisi a sousední státy EU o pomoc při řešení zoufalého nedostatku léků. Ministr zdravotnictví Thanos Plevris napsal eurokomisi žádost, aby zvýšila výrobu léků v celé EU.

Řecko žádá centrální řešení
Řecko se potýká s nedostatkem základních léků již dlouhé měsíce – chybí antibiotika, protizánětlivé produkty a kapky proti kašli. Situaci zhoršuje i vývoz místně vyráběných léčiv.

„Je nutné přijmout centrální politiku pro EU jako celek, aby se tento problém vyřešil,“ napsal Plevris eurokomisařce pro zdraví Stelle Kyriakidesové.

Zvýšení produkce v EU bude jedním řešením problému, dodal Plevris.

Kontrola exportu
Řecký úřad pro léky (EOF) zakázal vývoz určitých nedostatkových produktů a prohlásil, že část problému souvisí se záležitostmi globálního zásobovacího řetězu.

Předseda řeckého svazu lékárníků Konstantinos Lurantos však řekl, že řecké léky patří k nejlevnějším v Evropě, a proto se vyvážejí na trhy s vyššími cenami. Pro portál finančních novin Naftemporiki uvedl, že situace se „stále zhoršuje“.

Ministr Plevris se zavázal, že posílí kontroly velkoobchodníků, aby se přibrzdil vývoz nedostatkových léků.

Hlavní levicová opoziční strana Syriza obvinila konzervativní vládu z příliš pozdních kroků a prohlásila, že „lékaři a lékárníci upozorňují na tento problém už od loňska“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek