11.2 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesČeká vás očkování? Jak se připravit, dítě ošetřit a na co i...

Čeká vás očkování? Jak se připravit, dítě ošetřit a na co i poté dávat pozor

Očkování dítěte má své zásady. Očkování je běžnou součástí péče o děti. Navzdory silné protiočkovací kampani má své nezaměnitelné místo v prevenci život ohrožujících onemocnění.
Čeká vás první očkování? Nebo další v řadě?
Jak se na očkování připravit a jakých pravidel se držet, aby proběhlo co nejhlaději? Pediatr rodičů vždy informuje o blížícím se očkování a vzájemně se dohodnou na vhodném termínu. Lékař je zodpovědný za dodržení doporučených časových odstupů mezi podáním jednotlivých vakcín. Rodiče často zajímá s jakými reakcemi se mohou u děťátka setkat, jak mu lze pomoci a kdy je již reakce nepřiměřená.

Očkování dětí: Jaký je aktuální očkovací kalendář pro rok 2022?
Od 1.ledna 2022 vešel v platnost nový očkovací kalendář, který opět přinesl několik drobných změn. Tady je vše, co potřebujete o očkování vědět: přidali jsme i tabulku podle roku narození vašeho dítěte, abyste věděli, jestli vás letos nějaké očkování čeká.
Příprava začíná doma
Pár dní před očkováním se snažte omezit s dítětem návštěvy hromadných akcí, kde je vtěsnáno mnoho lidí v malém prostoru. Odložte návštěvy a schůzky, pokud je to možné. Děťátko však neizolujte v obavách za nějakých zvláštních podmínek doma, pokračujte v běžném režimu, co nejvíce buďte venku.

V den očkování před odchodem k lékaři je vhodné změřit dítěti teplotu, zda nemá horečku. Nespoléhejte se na svůj odhad, neboť obzvláště u maličkých miminek nemusí být horečka citelná pohmatem na čelo, je třeba teplotu skutečně změřit.

Starší děti je vhodné přiměřeně věku, náladě a stavu upozornit na to, co se bude dít. Jsou-li k tomu zralé, pomůže i vysvětlit význam očkování a také nachystat dítěti bez rozdílu věku odměnu „za odvahu“.

Jak probíhá očkovací návštěva u lékaře?
Rodiče před očkováním lékaře informují o zdravotním stavu dítěte během posledních pár dní. Zmínit je třeba případná akutní onemocnění vyskytující se v rodině nebo u kamarádů či kohokoli, s kým byli v kontaktu, cestu do ciziny v posledních dnech, užívání léků, o kterých lékař neví.

Rodiče musí zmínit i pokud dítě dostalo průjem, má-li horečku, pokud zvracelo či trpí nechutenstvím. Také není třeba opomenout, pokud se dítě chová podivně, pokud neklidně spalo nebo se vám zkrátka na něm cokoliv nezdá.

Lékař dítě vyšetří a doporučí nebo nedoporučí očkování. Pokud je očkování provedeno, rodič zůstává s dítětem ještě 30 minut v čekárně, kde jej po uplynutí této doby lékař opět zkontroluje. Toto časové období je kritické zejména pro rozvoj alergické reakce.

Co máme dodržovat po očkování?
Děťátko by mělo mít oddechový režim. Nemělo by se namáhat, cvičit či plavat. Také rehabilitační cvičení se doporučuje v den očkování vynechat.

Měli bychom být připraveni na případnou zvýšenou teplotu u dítěte a mít po ruce léky proti horečce. Horečka trvá nejvýše 2-3 dny a začíná typicky večer v den očkování, obecně do 12 hodin.

Při očkování MMR (vakcína proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám, podávaná poprvé v cca 15. měsíci života) bývá reakce až na 8.-10. den. Při horečce dbejte na dostatek tekutin.

Nevystavujte děťátko zbytečným změnám, necestujte s ním na delší trasy. Děti mohou hůře spát, být podrážděné, uplakané, ubolené. Nezapomínejte na to při svých plánech.

Běžná bývá také mírná únava, nechutenství, snížená fyzická aktivita. Tyto příznaky jsou normální a odeznívají během 2-4 dnů.

Běžný je také mírný otok v místě podání vakcíny. Důležité je, že vzniká do 12 hodin od podání vakcíny a trvá 2-3 dny. Po podání vakcíny DiTePer (vakcína proti záškrtu, tetanu a černému kašli) může trvat až 7 dní.

Jak dítěti pomoci lépe snášet běžné reakce na očkování?
Na oteklé, bolestivé a zarudlé místo působí příznivě chladivý obklad. Na 20 minut přiložte obklad na bolavé místo a opakujte s přestávkami podle potřeby.

Při horečce podávejte děťátku dostatek tekutin, kojené děti co nejvíce kojíte a v případě, že teplota přesáhne 38 stupňů u maličkých a 38,5 stupňů u větších dětiček, podejte léky proti teplotě (vhodné pro daný věk). Preventivní podávání léků proti teplotě dítěti, které horečku nemá, se nedoporučuje

Děťátku dopřejte dostatek odpočinku a klidový režim. Nenechávejte jej bez dozoru.

Děťátko uklidněte a buďte co nejvíce s ním, běžné reakce obyčejně odezní do 24-48 hodin.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Při vysoké horečce nad 40 stupňů Celsia

Při horečce trvající více než 24 hodin

Pokud se zarudnutí v místě vpichu objeví až s odstupem 2 dnů od podání vakcíny (tedy ne do 12 hodin)

Při velmi výrazném otoku či z

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek