12.1 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůDnesRaketa Falcon 9 vynesla do vesmíru i českou družici

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru i českou družici

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla do vesmíru 114 družic, jednou z nich byla i 12. česká družice BDSAT-2. Šlo o první letošní kosmický let.

Raketa odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě v úterý v 15:59 SEČ. Českou družici vypustila na heliosynchronní oběžnou dráhu asi o hodinu později přibližně 550 kilometrů nad zemským povrchem.

Způsoby ukládání energie v družicích
Malá černá kostka má rozměry 10x10x10 centimetrů. Jejím cílem na oběžné dráze je podpořit radioamatérskou komunitu, ověřit prototyp tlakoměrného zařízení či testovat banku superkapacitorů.

Bude tedy zkoušet, jak by se dala ukládat elektrická energie v družicích. Za vhodných podmínek bude získávat energii ze solárních panelů, kdy Slunce na panely svítit nebude, bude využívat energii uloženou v dané bance.

Česká družice se do vesmíru dostala v rámci programu Transporter. Umožňuje najednou vynést na oběžnou dráhu velké množství družic od různých zákazníků, což snižuje cenu.

Základní cena za vynesení nákladu do hmotnosti 200 kilogramů je podle webu kosmonautix.cz 1,2 milionu amerických dolarů.

Projekt vypuštění české družice spolufinancuje český státní rozpočet a podílí se na něm i Vysoké učení technické v Brně a firma BD Sensors.

Další úspěšné přistání
První stupeň rakety Falcon 9 se krátce po startu oddělil a po několika minutách úspěšně přistál, oznámila Space-X na Twitteru.

Společnost později informovala io začátku a ukončení procesu vypouštění družic v rámci služby Rideshare.

Ta vlastníkům a provozovatelům malých satelitů umožňuje za poplatek dopravit tato zařízení na oběžnou dráhu.

Transporter-6 je celkem 200. let společnosti Space-X a 15. pro opětovně použitelnou nosnou raketu Falcon 9, připomíná Space.com.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek