12.1 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůDnesChorvaté si krátce po vstupu do eurozóny stěžují na růst cen

Chorvaté si krátce po vstupu do eurozóny stěžují na růst cen

Přešlo jen pár dní od vstupu Chorvatska do eurozóny a na vládu se začaly valit stížnosti nespokojených Chorvatů za zvyšování cen, které je podle organizace na ochranu spotřebitelů spojeno výhradně s přijetím eura.

Vláda přislíbila kroky a růst cen ze strany maloobchodu označila za „kšeftování a podlé vykořisťování“.

Chorvatsko se 1. ledna stalo 20. členem eurozóny, osm let po rozšíření měnové unie o Litvu. Chorvaté tak po 29 letech skončili s národní měnou kuna, přičemž směnný kurz byl stanoven na 7,5345 kuny za jedno euro.

Již v úterý se však začaly množit stížnosti, že ceny v maloobchodě i v oblasti služeb se zvýšily. Jak uvedla Ana Kneževičová z organizace na ochranu spotřebitelů, obyvatelé jsou oprávněně rozzlobeni a zklamáni, protože „vláda po celou dobu tvrdila, že přijetí eura nepovede k vyšším cenám“.

Chorvatský ministr hospodářství Davor Filipovič v reakci na novou situaci v úterý uvedl, že vláda bude reagovat. „Maloobchodní řetězce zvyšovaly ceny každý měsíc a teď, po zavedení eura, to dělají opět a snaží se lidi oklamat. To jim však neprojde.“ Později dodal, že na stole jsou všechny možnosti, od zapsání na černou listinu až po zmrazení cen více výrobků.

Ve středu pro Chorvatský rozhlas, který citovala agentura Hina, řekl, že rozhodnutí o případné černé listině za zdražování zboží a služeb přijme vláda brzy. „Není žádný důvod ke zvyšování cen,“ dodal Filipovič.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek