12.1 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceElektřina nezdraží, plyn a teplo o 15 procent. Vláda představila ceny energií...

Elektřina nezdraží, plyn a teplo o 15 procent. Vláda představila ceny energií pro domácnosti

Stát pomůže s drahými energiemi dvěma způsoby.

Ceny elektřiny pro domácnosti se v příštím roce nebudou zvyšovat. Plyn podraží v průměru o 15 procent, zvýší se i cena tepla od velkých teplárenských firem, a to v průměru také o 15 procent. Na tiskové konferenci o tom informoval předseda vlády Eduard Heger.

Pokud by vláda nepřijala mimořádná opatření, domácnosti by podle premiéra zaplatily na energiích v příštím roce o šest miliard eur více.

Ceny energií: Stát pomůže dvěma způsoby
Jak řekl na tiskové konferenci ministr financí Igor Matovič, stát pomůže v boji s drahými energiemi dvěma způsoby. Přímými státními dotacemi dodavatelům energií a kontraktem se Slovenskými elektrárnami, díky kterému dodají domácnostem silovou elektřinu za zastropovanou cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

„Pomoc státu je tak těch zmíněných šest miliard eur. V průměru tři tisíce eur na slovenskou domácnost,“ dodal Matovič.

Pokud by podle vlády nezasáhla síla státu, regulované ceny elektřiny pro domácnosti by se v příštím roce v průměru zvýšily o 380 procent, plyn o 225 procent a teplo o 80 procent.

Domácnosti nemusí podle ministra práce a sociálních věcí Milana Krajniaka pro vládou avizované příští ceny energií udělat nic. Ministr však doporučuje domácnostem, aby se se svými dodavateli dohodli na výši záloh za energie.

Miliardy eur pro boj s drahými energiemi jsou již podle premiéra zakomponovány ve státním rozpočtu. „Tohle všechno už je v rozpočtu,“ zdůraznil Heger, který znovu apeloval na parlament, aby schválil návrh příštího státního rozpočtu. \“Kdo nezahlašuje za rozpočet, ohrožuje tuto pomoc,\“ doplnil Krajniak.

Cenová řízení stále probíhají
Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) již avizoval, že cenová řízení stále probíhají a definitivní ceny energií bychom se měli dozvědět koncem roku.

„Cenová řízení o příštích regulovaných cenách elektřiny, plynu, tepla a vody pro domácnosti a malé podniky na úřadu stále probíhají. ÚRSO nikdy předem nekomentuje výsledek cenových řízení, aby neohrozil jejich legitimitu. Předpokládáme, že definitivně budou ukončeny do konce letošního roku,“ uvedl pro agenturu SITA mluvčí ÚRSO Radoslav Igaz.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek