12.1 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceCeny benzinu a nafty by měly ještě klesnout

Ceny benzinu a nafty by měly ještě klesnout

Ropa je dlouhodobě tlačena dolů obavami z recese globální ekonomiky.

Pokles cen pohonných hmot na slovenských čerpacích stanicích by měl pokračovat. Na základě vývoje světových cen ropy to předpokládá analytička 365.bank Jana Glasová. Zlevňování by se však mohlo zastavit během vánočních svátků.

„Vzhledem k vývoji na ropném trhu by mohly pohonné látky opět zlevnit, a to hlavně v tom případě, pokud se ceny ropy budou dále držet pod 90-dolarovou hladinou. Vývoj na ropném trhu bude záviset hlavně na tom, jak budou trhy dále vnímat obavy z recese globálního hospodářství, vývoj poptávky, lockdowny v Číně a začátek zimní topné sezóny. Později s příchodem vánočních svátků však může růst poptávka po pohonných látkách, jelikož lidé budou více cestovat, což může opět zatlačit na růst cen,“ řekla Glasová.

Podle údajů Statistického úřadu SR za 46. letošní týden ceny benzinů na našich pumpách výrazně klesly. Stalo se tak po předchozích dvou týdnech stagnace. Litr 95-oktanového benzínu se minulý týden prodával za průměrnou cenu 1,670 eur a v týdenním srovnání se jeho cena snížila o 3,2%.

Litr 98-oktanového benzínu dosáhl úrovně 1,854 eur a jeho cena se oproti předchozímu týdnu také výrazně snížila, a to o 3,5%. Významný pokles zasáhl i ceny nafty, která zlevnila o 3,5% na průměrnou úroveň 1,804 eur za litr.

V meziročním srovnání si však za benzin a naftu stále připlácíme. Benzin 95 je dražší zhruba o 11 % než loni a benzin 98 přibližně o 10 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o 29 % dražší než loni.

Během minulého týdne se ropa zlevňovala a dostala se do pásma 88 až 94 amerických dolarů za barel. I tento týden míří její ceny směrem dolů. Ještě začátkem týdne se ropa Brent nacházela na úrovni kolem 88 dolarů za barel, aktuálně už ale atakuje hranici 85 dolarů za barel.

Pod zlevňování ropy se podle analytičky podepisuje hlavně to, že na trzích opět převládly obavy z toho, že v Číně se začal výrazněji šířit COVID-19 a tamní vláda opět zavádí protipandemická opatření a lockdowny. Trhy se tedy obávají poklesu poptávky po ropě, protože Čína je jejím největším dovozcem.

„Kromě toho, brzy začne platit embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a skupina G7 navrhla zavést cenový strop na ruskou ropu. To bude mít ale zřejmě jen minimální vliv na trhy, jelikož strop bude vyšší, než se původně očekávalo. Výpadek v dodávkách ropy na trh tak pravděpodobně nehrozí. No a dlouhodobě je ropa tlačena dolů obavami z recese globální ekonomiky, která by vedla ik poklesu poptávky po ní,“ konstatovala Glasová.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek