-1.3 C
Brno
Středa, 22 ledna, 2025
- Reklama -časopis
DomůDnesOživte vzhled starých radiátorů

Oživte vzhled starých radiátorů

Jsou zažloutlé, s vrstvou šedi mezi žebry a místy postříkané barvou z poslední malovky.

Pokud máte pocit, že si vaše radiátory zaslouží nový, svěží vzhled, nemusíte čekat na někoho, kdo je odmontuje, aby je v dílně vypískoval a nastříkal novou barvou. Chopte se štětce a zvládnete to i sami.

Díky moderním nátěrům se malování radiátorů obejde i bez zápachu ředidla. Akrylátové barvy se ředí vodou a ty s vhodnými přísadami snesou i vyšší teplotu, aniž by zežloutly. Na rozdíl od malovky na stěnách oživení radiátorů se obejde bez stahování nábytku či velkého úklidu po práci.

Vypnout topení a vyčistit
Čím důkladněji radiátor připravíte k malování, tím lepšího výsledku dosáhnete. Vysávat prach z žeber tenkou násadou na vysavači nestačí. Během let se na emailu nahromadila vrstvička pevně uchyceného prachu a mastnot, které jsou pro novou vrstvu barvy bariérou.

Vydělejte si do kbelíku teplou vodu se saponátem na nádobí a hadříkem důkladně vymývejte radiátor, ze kterého jste předem povymetali prach. Na hrbolaté litině se místy může hadr zachytávat, ale vězte, že po skončení mytí budete mít nejhorší část práce za sebou. Důkladně vyčistěte okolí růžic, záhyby v horních částech žeber a všechny pohledové plochy. Možná zjistíte, že radiátor změnil barvu natolik, že to s ním není až tak špatné, jak se na první pohled zdálo.

Vypnout radiátor nemusí být v bytovce tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud hřeje i poté, co jste termostatický ventil nastavili na minimum, na zpátečce by měl být druhý ventil, který lze imbusem pod krytkou zcela odstavit. Pouze na studeném radiátoru se barvy budou slévat do hladkého povrchu.

Jedna fólie stačí
Malířská fólie se samolepícím lemem je ideálním pomocníkem pro zakrytí bezprostředního okolí radiátoru. Stačí ji nastřihnout na místech, kde drží konzole radiátor ukotvený na stěně či na zemi a můžete ji spustit ze stěny až na zem tak, abyste nic kolem sebe neofrkali.

Statický náboj přisaje fólii ke stěně i podlaze, takže vytvoříte dokonalou bariéru. Pokud jste šířku fólie podcenili, jednoduše ji nadstavte dalším pruhem. Nesnažte se krotit kartony a noviny, nadělali byste si starosti navíc.

Aby se rez nerozpínala
Všechna místa, na kterých vykvetla rez, musíte obrousit. Ocelový kartáč udělá stejnou práci jako kus brusného papíru nebo brusná houbička. Není nutné, abyste odhalili lesklý povrch kovu, postačí uvolnit zoxidované šupinky, které vám při mytí radiátoru psaly po hadru.

Aby rez přestala pod novým nátěrem postupovat, je třeba ji zastavit. Antikorozní základní barvou na kovy změníte její chemickou podstatu a dosáhnete překrytí tmavých kovových míst na radiátoru. Není třeba natírat radiátor na celé ploše.

Úkolem základního nátěru je vytvořit jakýsi můstek mezi kovem a krycí barvou. Sáhnout můžete například po vodou ředitelném antikorozním základu V 2051 od Chemolaku. Dobře kryje a vytvoří ochrannou vrstvičku is tím nejlevnějším štětcem, který jste již několikrát chtěli vyhodit.

Finiš, kterému to svědčí
Když ostrůvky základního nátěru na místech, kde ještě před chvílí vykukovaly kov, zaschnou, můžete se pustit do krycího nátěru. Potřebujete jen tři věci – malířskou vaničku na barvu, tenký váleček s pětimilimetrovým syntetickým vlasem a štětec „zárohák“ na dlouhé prohnuté rukojeti.

V nabídce výrobců naleznete několik vhodných barev, nám se nejvíce osvědčil slovakryl na radiátory.

Intenzivně kryje, výborně se slévá do souvislého hladkého povrchu a z válečku s krátkým vlasem je ochoten pokrýt i hrbolatý povrch litiny, kterou na nejnedostupnějších místech možná minul i první nátěr při osazení radiátoru.

Vylijte barvu bez ředění do vaničky a štětcem natřete bočnice radiátoru a vrchní části žeber. Při malování růžic dejte pozor, abyste nenatřeli i ventily. Pokud vám chybí v ruce jistota, přelepte je malířskou páskou.

Nyní vyměňte štětec za váleček a postupně jím pomažte prostor mezi žebry. Uvidíte, jak jednoduché to je. Válečkem se dostanete až úplně ke stěně, kam ani „zárohák“ nedosáhne. Pokud jste si dosud akrylové barvy spojovali vždy s pěnovými válečky, vězte, že v tomto případě mají vlákna opodstatnění.

Nakonec štětcem zahlaďte barvu na přední straně žeber a stáhněte kapky, které se mohly objevit při přílišném namáčení válečku do barvy. Potrvá přibližně dvě až tři hodiny, než barva vyzraje. Pokud jste bílou barvou přetírali tmavý radiátor, možná budete muset nátěr ještě jednou zopakovat.

Odstrojit a spustit topení
Smotat fólii, strhnout malířské pásky z ventilů a opět vehnat do radiátoru horkou vodu. Více toho opravdu není třeba. Po zkušenostech s prvním radiátorem si zaručeně položíte otázku, proč jste to neudělali již dříve.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek